Vana-Võromaa käsitüü MTÜ

Ühing viib ellu Vana-Võromaa käsitöövõrgustiku arendamise strateegilisi eesmärke, keskendudes valdkonna viiele võtmevajadusele:

  1. Tugitegevused käsitöölistele piirkonna eripära kandvate toodete arendamiseks, sh piiriüleses koostööprojektis „BestNest“ osalemine;
  2. Vana-Võromaa käsitöötoodete müüki ja reklaami toetav tegevus;
  3. Käsitööliste omavaheline koostöö ja teadmiste edasiandmine;
  4. Koostöö turismivaldkonnaga;
  5. Loomemajandus-keskuses Võru linnas tegevuste käivitamine.

Vana-Võromaa käsitööliste koostöövõrgustiku ühistegevuste kaudu arendame ja tugevdame  Vana-Võromaa käsitöö kaubamärki. Vana-Võromaa käsitöö põhineb päritud oskustel – teadmistel, mida mida kannavad piirkonna käsitöömeistrid. Käsitööd arendame edasi tänapäevases võtmes.

MTÜ Vana-Võromaa Käsitüü loodi 2018. aasta aprillis. Selts kasvas välja Võru Instituudi käsitööalasest arendustegevusest (võrgustik alustas 2014). Partnerlus Võru Instituudiga jätkub. Koostööd teeme Vana-Võromaa piirkonna arendusasutustega, kohalike omavalitsustega, muuseumidega, Uma Mekk toiduvõrgustikuga, savvusanna kuuntüükogoga, kultuuri- ja turismivaldkonna ettevõtetega.

Seltsi juhatuse liikmed on alates 9.06.2021  Külli Eichenbaum, Liilia Tann ja Vilve Oja (esimees)

Vana-Võromaa käsitöömeistrite toodetega saab tutvuda Võru Instituudi hallatavas Vana-Võromaa veebipoes Uma Puut: https://umapuut.ee/

 Sihtrühmad, kelle huvides tegutsetakse

  1. Peamine sihtrühm on Vana-Võromaa käsitöölised, keda oli 2014. aasta uuringu andmetel piirkonnas umbes 250 (enamus üksikettevõtjad). Käsitöölised on huvitatud oma oskuste ja teadmistega valmistatud toodangu paremast müümisest, et saada lisasissetulekut. Koostöö reklaamis, turunduses ja tootearenduses annab neile paremaid võimalusi käsitööettevõtlusega tegelemiseks.
  2. Piirkonna käsitööhuvilised, kes soovivad oma teadmisi – oskusi täiendada, ootavad abi ja juhendmaterjale eripäraste toodete loomiseks.
  3. Paikkonna eripäraga tutvuda soovivad piirkonna külastajad. Käsitöö omandamisest huvituv sihtrühm on laiali üle Eesti, aga on ka piirkonnas (vajadus turismimeenete järgi).

 Oodatav valdkondlik mõju ja tulemused

Valdkondlik mõju: Ühistegevuste ja arendustöö tulemusena loodame pikas perspektiivis saavutada olukorra, kus Vana-Võromaa Käsitüü on tuntud ja tunnustatud kaubamärk ning piirkonnas on heade oskustega käsitöömeistrid, kes saavad käsitööga lisasissetulekut, on loonud oma väike-ettevõtte, on ühinenud käsitöötsunftidesse. Käsitöövaldkond on oluline ka võro kultuuriruumi elujõulisuse püsimisel: käsitööga tegelemine hoiab kultuurilise eripära aluseks olevaid pärandilisi oskusi ja teadmisi. Käsitöö kompetentsi- ja tugikeskus Vana-Võromaa pealinnas Võrus aitab jõudsasti meie visiooni realiseerumise poole liikuda.

Selts kutsub käsitöölisi ühinema

Ühingu liikmeteks saavad olla Vana-Võromaal elavad, käsitöö valdkonnas tegutsevad era- ja juriidilised isikud, aga ka isikud väljastpoolt piirkonda, kes tegutsevad vabatahtlikkuse alusel Vana-Võromaa käsitöö edendamise huvides.

Avalduse vormi, mida saab arvutis täita, küsi meie kontaktisikute käest. Käsikirjas avalduse täitmiseks saad vormi faili SIIT:

Avaldus esitage e-kujul saates digiallkirjastatuna aadressile
vilve.oja@gmail.com

Paberil allkirjastatuna tooge või saatke Võru Ideekotta Vabaduse 12/2 Võru linn.

Täiendav info: Vilve Oja, tel 554 1999, vilve.oja@gmail.com

Ühingu  tegevusteks on 2023. aastal rahalist tuge andnud  Vana-Võromaa pärimuskultuuri toetusmeede. 

Tennämi Suppi Reinu, kiä andsõ ühingule käsitüü edendämise hääs käsitüümaterjale.